Reklama

Tego nigdzie indziej nie usłyszycie. Zespół „Pogranicze” z Szypliszk ma w swoim repertuarze pieśń z 76 zwrotkami (audio)!

Data:

- Reklama -

W ubiegłym tygodniu mieszkańcy Becejł mieli okazję uczestniczyć w koncercie, w którym w programie znalazła się tylko jedna – unikalna – pieśń wielkopostna „Wielka to miłość”. Pieśń, niosąca ze sobą głęboki związek z lokalnym regionem, została zaprezentowana przez Józefa Murawskiego i zespół Pogranicze z Szypliszk.

Dr Krzysztof Snarski, etnograf z Muzeum Okręgowego w Suwałkach, który miał okazję śledzić to wydarzenie, podkreślił wyjątkowość pieśni. – To, co sprawia, że ta pieśń jest wyjątkowa, to jej związek z naszym regionem. Teksty pieśni zostały odnalezione w jednej z wsi, u jednego z gospodarzy – mówi dr Snarski.

Notatki, które posłużyły za podstawę wyodrębnienia pieśni, były czymś więcej niż zwykłymi, luźnymi karteczkami. Znaleziono wówczas w sumie trzy wielkopostne pieśni, z których najdłuższa, składająca się z 76 zwrotek, opisuje całą mękę Chrystusa. To odkrycie jest nie tylko fascynujące z punktu widzenia historii, ale również stanowi ważny element kultury lokalnej.

Pieśń jest utrzymana w konwencji pierwszoosobowej narracji, co nadaje jej szczególnego charakteru. – Pieśń zawiera dwuwersowe zwrotki, gdzie mężczyźni zaczynają każdą, a potem kobiety śpiewają odpowiedź. Trzecią część, czyli cały drugi wers, wykonują wszyscy wspólnie, zmieniając tempo, co podkreśla wartość przekazu – opowiada dr Krzysztof Snarski.

Ze względu na długość utworu, zespół Pogranicze z Szypliszk bardzo rzadko wykonuje go w całości. Pieśń została utrwalona na płycie „Wielka to miłość Boga Ojca była”, wydanej w 2021 roku przez Gminę Szypliszki i tamtejszą Świetlicę Gminną.

Fot. Krzysztof Snarski

@niebywalesuwalki Ciekawostka! Pieśń wielkopostna z Suwalszczyzny "Wielka to miłość" liczy 76 zwrotek. W komentarzu link do artykułu. #Suwalszczyzna #KulturaLudowa #MuzeumOkręgoweSuwałki #NiebywaleSuwalki #Suwalki #JózefMurawski #Pogranicze #Szypliszki ♬ oryginalny dźwięk – NiebywaleSuwalki – NiebywaleSuwalki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Jakie jest „Życie seksualne kajakarzy”? Recenzja książki Wojciecha Koronkiewicza

Kilkanaście dni temu otrzymałem od Piotra Brysacza – właściciela...

Wyprawy z Etnoekipą: Odkrywanie kultury ludowej w zabawny i nowoczesny sposób

- W ostatnich kilkunastu latach zrozumienie kultury ludowej uległo...

Zabrzmią tradycyjne pieśni pogranicza – będą warsztaty i koncert. Wygraj zaproszenia

Pieśni tradycyjne z pogranicza polsko-litewskiego będzie można poznać, pośpiewać,...

W sobotę wielkie sprzątanie, w piątek – prelekcje. Przed nami spotkanie z historią

Unikalny kompleks cmentarzy siedmiu wyznań, który znajduje się w...