Reklama

Wyprawy z Etnoekipą: Odkrywanie kultury ludowej w zabawny i nowoczesny sposób

Data:

- Reklama -

– W ostatnich kilkunastu latach zrozumienie kultury ludowej uległo znaczącej transformacji – dr Krzysztof Snarski z Muzeum Okręgowego w Suwałkach podkreśla, że to, co było kiedyś zrozumiałe, teraz może być niejasne. Tradycyjne formy przekazu przestały być wystarczające, a konieczne stało się znalezienie nowych, bardziej przystępnych nośników ważnych treści. Cykl książeczek edukacyjnych „Wyprawy z Etnoekipą” może być odpowiedzią na te potrzeby.

Zdj. główne: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

W lutym pojawił się cykl zeszytów „Wypraw z Etnoekipą” – pomysł Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Jak wyjaśnia dr Snarski, to w sumie 6 tematycznych zeszytów skierowanych do nauczycieli – jako materiał na bazie którego można przygotować lekcje skierowane do uczniów na różnym poziomie edukacji. Każdy zeszyt poświęcony jest innemu obszarowi kultury ludowej – obrzędom, zwyczajom, budownictwu, strojom czy rzemiosłom. Zeszyty te oferują nowoczesny sposób przekazu, łącząc w sobie elementy zabawy, ciekawostki, kolorowe rysunki, krzyżówki.

Projekt „Wyprawy z Etnoekipą” to przewodnik, który przybliża czytelnikowi różne aspekty kultury ludowej. Zespół specjalistów, m.in.  prof. Anna Weronika Brzezińska, prof. Katarzyna Smyk, dr Katarzyna Ceklarz, dr Karolina Dziubata-Smykowska, dr Katarzyna Waszczyńskato autorki publikacji, które przygotowały zeszyty we współpracy z metodykami związanymi z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi jest inicjatorem tego programu edukacyjnego, a zaangażowane etnografki zapewniły wysoki poziom merytoryczny przewodnika po kulturze ludowej. Projekt ten ma na celu dotarcie do szkół i uczniów, co sprawia, że jest jednocześnie wyzwaniem i szansą na poszerzenie wiedzy z zakresu kultury tradycyjnej.

Aby otrzymać materiały z cyklu zeszytów „Wypraw z Etnoekipą”, szkoła musi wykazać chęć i zaangażowanie w przeprowadzenie działań edukacyjnych związanych z kulturą ludową. – Materiały są dostępne częściowo w formie elektronicznej na stronach Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, a także w formie kart pracy – dodaje dr Krzysztof Snarski.

Z uwagi na poziom zaawansowania treści, projekt jest skierowany głównie do starszych klas szkół podstawowych. To one posiadają już pewne kompetencje, które pozwalają im lepiej zrozumieć abstrakcyjne pojęcia związane z kulturą ludową, takie jak obrzędy czy aspekty religijne.

Więcej na stronie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Spotkanie z Piotrem Kuczkiem w ramach cyklu „Działo się w Suwałkach…”

Aż trudno uwierzyć, że jedna osoba może tyle zdziałać!...

Za nami dyskusje o kulturze ludowej

Święto Etnografii na Suwalszczyźnie, zorganizowane w Muzeum Okręgowym w...

W tym tygodniu…

Przed nami tydzień, w którym odbędą się koncerty, wernisaże,...