W środę, 25 września, w Muzeum Okręgowym w Suwałkach odbyło się spotkanie poświęcone twórczości Alfreda Wierusz-Kowalskiego i wyzwaniom, jakie artyści napotykali w XIX, XX oraz na początku XXI wieku. Wydarzenie zgromadziło wielu znamienitych gości ze świata kultury i sztuki, a organizatorami byli Fundacja im. Alfreda Wierusz-Kowalskiego oraz lokalna instytucja kulturalna.
Wydarzenie otworzył Roman Kaleta z Fundacji im. Alfreda Wierusz-Kowalskiego, który podkreślił zaangażowanie członków fundacji, m.in. Elizy Ptaszyńskiej – kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach w promowanie dziedzictwa artystycznego swojego patrona. „Nasza fundacja ma szczytne cele. Chociaż organizacja jest stosunkowo młoda, mamy już 20 członków, z czego 15 aktywnie działa. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do dołączenia do naszych szeregów i zaangażowania się w naszą działalność„, zaznaczył R. Kaleta, wskazując na znaczenie współpracy z różnymi ośrodkami kulturalnymi i członkami rodziny Wierusz-Kowalskich w realizacji statutowych celów.
Dyrektor Muzeum Okręgowego, Jerzy Brzozowski, podkreślił wagę obchodów związanych z 175. rocznicą urodzin Alfreda Wierusz-Kowalskiego, które zostały oficjalnie podniesione przez Radę Miasta Suwałki do rangi Roku Alfreda Wierusz-Kowalskiego. „Muzeum Okręgowe w Suwałkach jest najważniejszym na świecie miejscem związanym z Alfredem Wierusz-Kowalskim i jego rodziną. Posiadamy największą kolekcję prac i pamiątek zarówno Alfreda, jak i innych członków jego rodu„, przypomniał J. Brzozowski, dodając, że instytucja od lat aktywnie promuje twórczość malarza.
W wydarzeniu wzięli udział wybitni specjaliści. Spotkanie rozpoczęło się od wykładu otwarcia prof. Jolanty Sztachelskiej, literaturoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku. Następnie odbyły się trzy panele dyskusyjne. Pierwszy z nich, zatytułowany „Miejsce urodzenia: szanse / ograniczenia”, dotyczył wpływu rodzinnego miasta na karierę artystów. Wzięli w nim udział prof. Jolanta Sztachelska, Magdalena Kowalska oraz Kacper Radny, a moderował go prof. Mariusz Zemi.
Kolejna dyskusja, „Peryferia a centrum”, poruszała temat znaczenia lokalnych środowisk artystycznych w kontekście wielkich ośrodków kulturalnych. W panelu udział wzięli prof. Mariusz Zemi, dr Joanna Tomalska oraz Eliza Ptaszyńska. Ostatni panel, zatytułowany „Między środowiskami lokalnymi a globalnymi”, skupił się na wyzwaniach, jakie napotykają współcześni artyści w erze globalizacji. Dyskutowali o tym dr Maria Nitka, prof. Elżbieta Zechenter oraz prof. Dorota Kudelska.
Kolejna inicjatywa z okazji Roku Alfreda Wierusz-Kowalskiego już w przyszłym tygodniu. W dniach 4-5 października w Suwałkach odbędzie się II Zjazd Rodzin Wierusz-Kowalskich.
Fot. Niebywałe Suwałki